top of page

 
Od roku 2016  máme v Košiciach nové divadlo. Divadlo Actor pod Vežou vzniklo z iniciatívy členov činohry Štátneho divadla. 
Nápadu založiť toto divadlo predchádzala spolupráca Františka Baloga s iným ochotníckym divadlom, v ktorom pracoval ako režisér. Asi po dvoch, troch rokoch ma herci oslovili, či by som nezaložil vlastné občianske združenie, aby sme sa posunuli niekam ďalej. Oslovil som Tomáša a Andreja, aby sme si založili vlastné divadlo, ktoré bude mať tri zložky – ochotníkov, detské divadlo a my traja si v ňom budeme tiež robiť svoje veci. Bez zaváhania súhlasili,“ vysvetľuje Balog.

Samotný vznik bol skutočne expresný: „Od prvotného nápadu po podanie žiadosti na registráciu občianskeho združenia to celé trvalo 24 hodín. Ferko je taký hrr–hrr, všetko rieši rýchlo“, smeje sa Tomáš Diro.

Súbor je v súčasnosti tvorený 26 hercami rôznych civilných zamestnaní, medzi ktorými nájdeme poisťováka, ekonómku, učiteľku v materskej škole, manažérku odbytu, študentov konzervatória.
„Predtým si žili bežným životom, ktorý sme im trošku narušili. Už to nie je systém do práce, domov, do práce domov... ale do práce, do divadla, domov, do práce, do divadla, domov“, dodáva so smiechom Ferko.
Najväčší problém začínajúcich divadiel býva sála, kde by mohli predstavenia hrávať.

Divadlu Actor v tomto pomohol starosta Starého Mesta Ľubomír Grega, ktorý im zadarmo poskytoval sálu od roku 2016 do 2019. V nej sa konala aj prvá premiéra. Herci naštudovali klasiku Júliusa Barča Ivana Mastný hrniec.

Podľa zakladateľov to v blízkej dobe nebude jediná premiéra. Dali si záväzok, že v každej divadelnej sezóne ich uvedú hneď tri.

Už v máji 2017 začali skúšať Svadbu od Antona Pavloviča Čechova. Je to čierna groteska, ale oproti originálu štylizovanejšia, súčasnejšia. Nebudeme ju hrať na javisku, ale spravíme to formou arény. Hráme  dole v strede sály a diváci sedia okolo, niektorí aj s hercami pri dlhom svadobnom stole a stávajú sa tak priamo súčasťou predstavenia. Hrať k tomu bude živá hudba, bude to ako na skutočnej svadbe.
 
Divadlo funguje z vlastných zdrojov, dokonca vstupné na jeho predstavenia je dobrovoľné. Všetci členovia hrávajú najmä z lásky k divadlu. Mimokošickí diváci uvidia predstavenia Divadla Actor  aj na zájazdoch.

Budeme trocha výnimkou medzi divadlami. Plánujeme skúšať a hrať aj cez leto, nebudeme mať divadelné prázdniny ako bežné divadlá,“ vysvetľujú zakladatelia.
Čerstvo odpremiérované predstavenie Slawomira Mrožka Stroskotanci sme premiérovali online, keďže pandemické opatrenia nám neumožňovali odprezentovať inscenáciu na živo pred divákmi.


Divadlo actor  produkcie:
Ingmar Willqist,                                    Helverová noc
S. Benchetritt                                         Mínus dvaja
F. Balog                                                   Čertovská (ne) dobrota, rozprávka
Fernando Arrabal                                 Trojkolka, čierna komédia
F. Balog                                                   Róm z perinky alebo Enter the Majority
D. Semanová                                          Amália dýcha zhlboka
F. Balog                                                   Čaroborci z krajiny Kúzloborce
S. Mrožek                                                Stroksotanci niekde na mori

​Divadlo actor Košice prešlo po 4. rokoch mnohými zmenami.
Divadlo actor je vyslovene profesionálnym divadlom  na Slovensku, ktoré má pod sebou aj ochotnícke divadlo actor s vlastným repertoárom. 
Ochotnícke divadlo vedie prof. herec a zakladateľ František Balog ( herec, režisér , dramatik).
Profesionálne divadlo actor má takisto svoj repertoár a projekty, ktoré nijako nesúvisia  s ochotníckym pod divadlom. 
  

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

bottom of page